O fundacjiO fundacji
Southern Connect
Fundacja na Rzecz Rozwoju Współpracy Polsko-Afrykańskiej
MISJA
Fundacja została stworzona ze względu na świadomość ogromnego potencjału na rozwój współpracy pomiędzy Polską a państwami Afryki. Obecnie wiele państw kontynentu afrykańskiego jest na etapie prężnego rozwoju gospodarczego, w wyniku którego zapewne za kilka dekad nastąpi znacząca zmiana pozycji tej części świata na globalnej arenie. Niestety w Polsce cały czas zbyt mało się na ten temat mówi oraz zbyt mało działa się w kierunku zacieśniania relacji z tym kontynentem. Przeciętnemu Polakowi Afryka kojarzy się głównie z obrazami biedy i rozpaczy, dlatego mało kto zdaje sobie sprawę z ogromnego potencjału tego kontynentu. Sytuacja gospodarcza wielu państw Afryki porównywana jest do Polski w latach dziewięćdziesiątych. Polscy przedsiębiorcy, którzy przeszli ścieżkę transformacji gospodarczej mają bardzo dużo do zaoferowania partnerom z tej części świata, nie tylko w kwestiach oferty handlowej, ale również dzielenia się swoimi doświadczeniami. Mamy również świadomość tego, że ogromna wartość leży nie tylko w dziedzinie wymiany gospodarczej, ale także kulturowej. Twierdzimy, że aby nastąpiła znacząca zmiana relacji między Polską a państwami Afryki, musi najpierw nastąpić zmiana postrzegania tego kontynentu, dlatego nasza praca opiera się nie tylko na działalności biznesowej, ale również z entuzjazmem angażujemy się i tworzymy projekty, które mają na celu zmianę sposobu postrzegania tej części świata.
Aleksandra Ndah
Prezes Zarządu
Absolwentka Afrykanistyki i Rozwoju Polityczno-Gospodarczego Państw Globalnego Południa na Uniwersytecie Londyńskim. Fotograf. Doświadczenie zdobywała współpracując zarówno z organizacjami pozarządowymi jaki i biznesowymi, w tym koordynując Misję Gospodarczą polskich przedsiębiorców oraz parlamentarzystów do Etiopii, przebywając 2 lata na terenie Republiki Ghany, gdzie łączyła przedstawicieli polskiego biznesu z miejscowymi przedsiębiorstwami i instytucjami rządowymi oraz wspierając organizacje pozarządowe.
Dr Nagmeldin Karamalla-Gaiballa
Przewodniczący Rady
Sudański poeta, tłumacz i pisarz. Analityk biznesowy. Członek Komitetu Rzecznikowskiego Afrykańskiej Społeczności w Polsce. Jest autorem artykułów naukowych z dziedziny ekonomii, informatyki, nauk politycznych oraz konfliktów regionalnych w Sudanie. Czynnie uczestniczy w życiu społecznym, kulturalnym i sportowym.
Richard Ndah
Wiceprzewodniczący Rady
Nigeryjski przedsiębiorca oraz działacz społeczny. Specjalizuje się w imporcie oraz eksporcie produktów spożywczych do oraz z Nigerii, współpracuje z instytucjami zajmującymi się produkcją żywności oraz wydobyciem minerałów. Założyciel grupy „Functional Youth Alliance” zajmującej się angażowaniem trudnej młodzieży w prace społeczne.
Wojciech Luchowski
Członek Rady
Historyk sztuki, projektant ekspozycji muzealnych. Kurator Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Zaangażowany między innymi we współpracę z Muzeum Etnograficznym w Toruniu przy wystawie „Wszyscy jesteśmy migrantami” oraz w organizację Festiwalu EthnoPort.